Parson Russell Terrier a Jack Russell Terrier – różnice

Czym się od siebie różnią te dwie rasy?

Jeśli poszukując odpowiadającej nam rasy psa, natrafimy na Jack Russell Terriera, to istnieje też duże prawdopodobieństwo, że chwile później zetkniemy się z Parsonem.

Niegdyś tożsame, te dwie różne rasy, rozłamują się coraz bardziej. Jedni wolą Parsony, inny Jacki, ale aby móc opowiedzieć się po którejś ze stron, należy najpierw poznać cechy wspólne i różniące, te jakże „podobne” do siebie psy.

Na temat pochodzenia rasy krąży wiele różnych plotek, z których każdy wyciąga, to co mu się podoba. Tak się składa, że moja praca inżynierska pod tytułem „Hodowla terierów w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem psów rasy Parson Russell Terrier”, w dużej mierze skupiała się wokół genezy powstania rasy.

„Rasa Parson Russell Terrier stworzona została przez pastora Johna Russell’a. Urodzonego w 1795 roku w Dartmouth. Celem hodowli pastora, było uzyskanie psów pracujących. Jako wieloletni myśliwy, starał się on uzyskać psy zdolne do pracy zarówno w lisich norach, jak i nadążające za końmi. Wygląd wyhodowanych  psów nie był dla niego istotny.”

Jak i nadążające za końmi …

Czyli psy długonożne. Małe, z odpowiednią pojemnością klatki piersiowej by zmieścić się w norze. Na tyle długołape jednak by nie trzeba było ich wozić na polowania konno, a by biegły same.

Po śmierci założyciela rasy, doszło do rozłamu i powstania dwóch odmian rasy zwanej wcześniej Parson Jack Russell Terrier na Parson Russell Terriery i Jack Russell Terriery.

Mamy już więc pierwszą różnicę – długość łap.

Oprócz niej, wzorce ras, kryją inne delikatne różnice, które niestety bywają czasem zatracane. Jeszcze do niedawna wzorzec Parsona wskazywał wyraźnie, że ważną proporcją jego budowy jest kufa krótsza od mózgoczaszki (po ludzku: ładny krótki pysio, nie długi kinol). Była i dla znawców rasy nadal jest to bardzo ważna cecha odróżniająca Parsona od Jacka, pomimo, że nie jest już wytłuszczona we wzorcu. Takie „smaczki” i ich znajomość dla znawców są istotne i widoczne, ale dla osoby, która dopiero szuka dla siebie psa, będą niezauważalne.

To, co jednak dla osoby stojącej przed wyborem psa będzie zauważalne, to fakt, że Parsony cechuje bardziej atletyczna sylwetka.

Na zdjęciu poniżej znajduje się dorosła, suczka Parsona – Enshi

A tutaj dorosły samiec Jacka z zaprzyjaźnionej hodowli.

Jak widzimy Jack wydaje się być dłuższy, bardziej korpulentny. Jego sylwetka jest bardziej przysadzista. Przypomina trochę wałeczek lub kabaczek. Natomiast Parson cechuje się zrównoważonymi proporcjami.

Owe dwie rasy różni także wysokość w kłębie. Czyli mierzona u szczytu łopatki. W teorii Jack ma mieć max 30 cm. Parson minimum 31cm w przypadku suczki (idealnie 33), a 34 cm w przypadku samca (idealnie 36). Jednak rzadko kiedy widzimy prawidłowej wielkości psy na wystawach czy w hodowlach. Zarówno Jacki, jak i Parsony w większości przypadków są zbyt wysokie.

Tutaj jest czas na pochwalenie się!

Od 10 lat w hodowli Parsonów starałam się uzyskać wzorcową wielkość i w końcu mogę pochwalić się sukcesem. Nasza Enshi ma 33 cm w kłębie. Wszystkie szczenięta z miotu „K„, także są idealnego wzrostu, co napawa mnie dumą. W miotach po mamie Enshi czyli Albuquerque, także większość szczeniąt osiąga wzorcowe rozmiary. To oczywiście nie koniec mojej pracy nad rasą. Jest to jednak spełnienie jednego z moich założeń, do których dążyłam, gdy tylko rozpoczynałam hodowlę. Nadmienić muszę, że z moją pierwszą niemalże 40 cm suczką.

Wracając do tematu. Parson Russell Terriery a Jack Russell Terriery odróżnia wysokość, lecz ze wzgledu na zacieranie się tej cechy, może być ona dla niewprawionego oka niezauważalna.

Poniżej znajduje się grafika ilustrująca, jak taka różnica wzrostu wyglądać powinna, jeśli porównamy dwa wzorcowej wielkości samce.

Masa ciała

to kolejna kwestia, która może różnic owe psy, jednak najczęściej inaczej niż mogłoby się wydawać. Wzorcowo na każde 5 cm wzrostu u Jacka powinien przypadać kg. Co znaczy, że Jack o wzroście 30 cm w kłębie powinien ważyć 6 kg. Większość Jacków, które znam są znacznie cięższe i nie zachowują tych proporcji. U Parsonów, ze względu na bardziej atletyczną budowę stosunek masy do wzrostu będzie nieco inny. Wspomniana wcześniej nasza suczka Enshi – przy wzroście 33 cm, waży 6 kg.

Tak więc wzrost i waga są raczej ciężkie do określenia, a każdy psiak jest nieco inny. Dlatego wybierając psa powinniśmy raczej zwracać uwagę na proporcje.

Poniżej porównanie psiaków stojących na przeciwko siebie. (Samiec Parsona na tym zdjęciu jest jeszcze młody i z wiekiem nabierze delikatnie masywniejszych kształtów. Jack natomiast jest już dorosłym samcem.

Parson Russell Terrier a Jack Russell Terrier - różnice

Rodzaj włosa – obydwie rasy występują w tych samych odmianach okrywy włosowej (opisując je potocznie, ponieważ genetycznie mamy tylko odmiany szorstką i gładką):

  • Gładkowłose – włos jest przylegający i śliski, z delikatnym podszerstkiem. Sierść wypada bardzo obficie cały rok. Wymaga wizyt u groomera raz na 2 miesiące aby dom nie wyglądał jak przechowywalnia kłaków. Mało psich salonów umie wypielęgnować ten rodzaj okrywy włosowej tak, aby nie sypała się w domu (Filmik jak taki włos leci i jak go pielęgnować tutaj!)
  • Szorstkowłose – posiadają podszertek, są równomiernie owłosione na całym ciele. Wymagają trymowania (w salonie lub w domu) z częstotliwością raz na miesiąc max raz na 3 miesiące w zależności od konkretnego psa. (Filmik jak wygląda trymowanie)

oraz będące czymś pomiędzy

  • Złamane – nie posiadają podszerstka lub posiadają go bardzo mało. Z wyglądu przypominają bardziej gładkie niż szorstkie ale typ sierści jest ten sam co u szorstkich. Posiadają za to brodę i wąsy, oraz nierównimierne owłosienie na różnych częściach ciała. Wymagają trymowania raz na 2-3 miesiące.

Jeśli chcemy trzymać psiaka w pięknej i zadbanej szacie wizyty u groomera, z każdym z wyżej wymienionych włosów będą częstsze.

Zdjęcia poniżej przedstawiają wszystkie te odmiany:

A teraz kwestia najistotniejsza…

Charakter

Od wielu lat Jack Russell Terriery hodowane są na kanapę. Nie jako psy myśliwskie. W przypadku Parson Russell Terrierów, nadal duża część psów poluje. Jacki stały się bardzo popularną rasą, co na szczęście jeszcze nie dotknęło Parsonów. Co dzieje się w przypadku rosnącej popularności? Rasę dotykają problemy takie jak, zwiększona szczekliwość, większa rozbieżność eksterieru (tworzy się wiele całkiem niepodobnych do siebie z wyglądu typów psów), niezrównoważone charaktery, lękliwość, zatracanie cech charakterystycznych dla rasy.

Biorąc pod uwagę którą z tych ras hoduję, możecie się domyślić, którą uważam za lepszą.

Na przestrzeni lat miałam wiele okazji do obcowania z Jackami i pomimo, że nie lubię uogólniania, to znaczną większość z nich mogę wrzucić do jednego worka.

Worka z napisem: szczekliwe, pobudzające się na pierdoły.

Miałam też epizod, w którym zapłaciłam część pieniędzy za Jack Russellkę koleżanki i zamiast odbierać pieniądze miałam zamiar wziąć szczenię z jej miotu. Po kilku miesiącach przebywania z ową suczką – zrezygnowałam. Nie chciałam mieć pod dachem stworzenia o takim charakterze. Choć rasy na pozór wydają się być podobne, nie do końca są. Obydwie wykazują dużo cech terriera, jednak z mojego bardzo subiektywnego punktu widzenia, Parsony są znacznie inteligentniejsze, bardziej rozumne i stabilne emocjonalnie.

Z pukntu widzenia zoopsychologa

Jako zoopsycholog także zauważam większe tendencje do lękliwości u dużej ilości Jacków, co w przypadku terrierów zasadniczo rzadko ma miejsce.

Wyboru rasy każdy dokonuje samodzielnie. Ja też trafiłam na Parsony szukając sobie…. Jacka. Jednak charakter i dłuższe nogi, które lepiej sprawdzają się przy aktywności, przekonały mnie do Parsona. Po 10 latach jestem z tej decyzji bardzo zadowolona.

Zajrzyjcie na naszego Tiktoka i zobaczcie filmy z udziałem naszych psów 🙂

Na koniec aby sprawdzić czy wiecie już jak odróżnić Parson Russell Terriera od Jack Russell Terriera, porównajcie poniższe zdjęcia i zgadnijcie, na którym jest Parson, a na którym Jack.

NA dole strony znajduje się rozwiązanie zagadki 🙂

1.

2.

3.

4.

.

.

.

.

.

.

  1. – Parson/Jack
  2. Jack/Parson
  3. Jack/Parson
  4. Parsony/Jacki

Napiszcie w komentarzu, czy udało Wam się zgadnąć! 🙂

Zobacz również:

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *