W cyklu tych wpis贸w, tydzie艅 po tygodniu, poznacie jak przebiega rozw贸j ps贸w. Od narodzin, do momentu, gdy s膮 gotowe by opu艣ci膰 hodowl臋.

Czemu to takie wa偶ne?

Maj膮c t臋 wiedz臋 mo偶ecie sprawnie oceni膰 na jakim etapie aktualnie jest Wasz pies, lepiej dobra膰 socjalizacj臋 i upewni膰 si臋 czy hodowca sam o ni膮 odpowiednio zadba艂 uprzednio.

A wi臋c zaczynamy!

Nowonarodzone maluchy, to s艂odycz sama w sobie. Wydawane przez nie d藕wi臋ki, ich zapach, malutkie r贸偶owe 艂apki, to widok, kt贸ry poruszy nawet najbardziej skamienia艂e serce.

Szczeni臋ta przychodz膮 na 艣wiat ca艂kowicie g艂uche i 艣lepe. Ich oczy nie otwieraj膮 si臋, co dodaje im jeszcze wi臋cej s艂odyczy, gdy偶 wygl膮daj膮 jakby ci膮gle rozkosznie spa艂y. Posiadaj膮 dobrze rozwini臋ty zmys艂 w臋chu oraz s膮 czu艂e na temperatur臋 i dotyk. To w艂a艣nie te zmys艂y s膮 im potrzebne do prze偶ycia w pierwszych dw贸ch tygodniach 偶ycia.

W臋ch pozwala im rozpozna膰 matk臋. Jej zapach poznaj膮 b臋d膮c jeszcze w 艂onie, natomiast nowych zapach贸w ucz膮 si臋 stopniowo. To moment, w kt贸rym hodowca ma szans臋 podsuwania swojego ludzkiego zapachu maluchom.

Nie wymaga to wiele, zwyk艂ego dotykania i brania na r臋ce, co przecie偶 jest sam膮 przyjemno艣ci膮. Jednak w przypadku szczeni膮t zaniedbanych przez hodowc臋 ju偶 na tym etapie tworz膮 si臋 braki socjalizacyjne.

Wra偶liwo艣膰 na temperatur臋 jest dla maluch贸w kluczowa. Nie posiadaj膮 one jeszcze zdolno艣ci termoregulacji, wi臋c s膮 skazane na temperatur臋 otoczenia. Je艣li jest im zimno, przytulaj膮 si臋 do matki i siebie nawzajem, tworz膮c „kupk臋 szczeni膮t” oraz podwijaj膮 艂apki chowaj膮c je pod siebie.

W przypadku, gdy temperatura jest dla nich za wysoka, k艂ad膮 si臋 na plecach, rozpierzchaj膮, lub w臋druj膮 tak d艂ugo jak tylko mog膮, by odej艣膰 od 藕r贸d艂a ciep艂a.

W pierwszym tygodniu 偶ycia temperatura w kojcu powinna wynosi膰 oko艂o 35掳C. Zbyt niska temperatura wp艂ywa na zahamowanie proces贸w trawiennych.

Jest to podstawowy warunek by utrzyma膰 szczeni臋ta w dobrej kondycji. Dlatego tak wa偶ne jest by szczenie pochodzi艂o od 艣wiadomego hodowcy, kt贸ry zapewnia mu odpowiednie warunki do prawid艂owego rozwoju.

Oko艂o pi膮tego dnia 偶ycia maluszki zaczynaj膮 podnosi膰 si臋 na przednich 艂apkach.

90% czasu sp臋dzaj膮 na spaniu, a pozosta艂e 10% na jedzeniu.

Szczeni臋ta nie potrafi膮 jeszcze samodzielnie si臋 wypr贸偶nia膰, aby mog艂y wydali膰 ka艂 i mocz musz膮 by膰 do tego stymulowane. Troskliwa suka robi to na bie偶膮co, mog艂oby si臋 wydawa膰, 偶e nawet nadgorliwie wylizuje maluchy. Jednak w psim 艣wiecie, jak i w ludzkim zdarzaj膮 si臋 lepsze i gorsze matki. Je艣li suczka nie opiekuje si臋 dzie膰mi odpowiednio, rol臋 t臋 musi przej膮膰 hodowca. Niezaopiekowane szczeni臋ta sygnalizuj膮 potrzeby p艂aczem. Co oko艂o p贸艂torej godziny nale偶y maluchy pobudzi膰 do wydalania wacikiem nas膮czonym w wazelinie, by nie dosz艂o do obtarcia delikatnej sk贸ry.

Tak膮 sam膮 cz臋stotliwo艣膰 nale偶y przyj膮膰 w przypadku dokarmiania ma艂ych. Je艣li suczka ma za ma艂o pokarmu, sutk贸w lub po prostu nie zajmuje si臋 dzie膰mi odpowiednio, nale偶y wspom贸c j膮 i rozpocz膮膰 dokarmianie szczeni膮t.

Odpowiednio dobrane i rozrobione mleko, nale偶y podawa膰 szczeni臋tom w przygotowanej specjalnie dla nich butelce, nie zapominaj膮c by mleko mia艂o w艂a艣ciw膮 temperatur臋. Karmienie tak偶e wymaga wprawy, poniewa偶 robi膮c to nieumiej臋tnie mo偶emy doprowadzi膰 do zach艂y艣ni臋cia si臋 szczeni臋cia, co cz臋sto prowadzi do gro藕nych powik艂a艅 i 艣mierci.

Derry

Jak wida膰 rola hodowcy w pierwszym tygodniu 偶ycia szczeni膮t jest raczej marginalna. Przy idealnym rozwoju wypadk贸w, troskliwej mamie i naturalnym porodzie, sprowadza si臋 zaledwie, do nieprzespanych kilku nocy, kontrolowania samopoczucia szczeni膮t i suki, pilnowania temperatury w kojcu, oraz delikatnego dotykania i przek艂adania szczeni膮t.

Jednak wszystko mo偶e si臋 zdarzy膰 i dlatego obecno艣膰 hodowcy jest obowi膮zkowa, aby szczeni臋ta mog艂y rozwija膰 si臋 w optymalnych warunkach. Otoczone ciep艂em, mi艂o艣ci膮 i z pe艂nymi brzuszkami.

Zobacz r贸wnie偶:

Zostaw komentarz

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *