Wybór przed którym, prędzej czy później, staje każdy właściciel psa rasowego. Niektórym może się wydawać to nieistotne, jednak musimy wziąć pod uwagę, że to z jakiej hodowli kupimy malucha zaważy na naszym życiu z nim.

Przed Tobą znajduje się krótki poradnik, który wskaże na co zwrócić uwagę podczas podejmowania tej, jakże ważnej decyzji:

FCI / ZKWP

Sprawą nadrzędną podczas poszukiwania hodowli jest znajomość nazw takich jak : FCI czyli Federation Cynologique Internationale oraz ZKwP czyli Związek Kynologiczny w Polsce. Czym one są? Już tłumaczę. FCI to największa na świecie federacja zrzeszająca związki hodowców psów rasowych ze swoich Państw członkowskich, czyli niemalże z całego świata, w tym z Polski. Członkiem FCI może być tylko jedna organizacja reprezentująca dane państwo, czyli w Polsce jest to właśnie ZKwP.

ZKwP to nic innego jak związek zrzeszający hodowców psów rasowych. Wszystko wydawałoby się jasne i przejrzyste, gdyby nie to, że w Polsce od 2012 roku różnorodnych stowarzyszeń jest co nie miara. Czym się różnią? Stażem i wymogami nakładanymi na swoich członków. Kupując psa od hodowcy będącego członkiem ZKwP mamy pewność, że rodowód naszego psa, rzeczywiście jest gwarancją rasowości, jego rodzice przeszli przez proces zdobywania uprawnień hodowlanych i godnie reprezentują swoją rasę.

Decydując się na inną organizacje mamy pewność, że hodowca należy do niej by ominąć wygórowane i często kosztowne wymogi jakie stawia ZKwP – czyli tanio produkować szczenięta… W takich organizacjach psy nie są przez nikogo kontrolowane i tak na prawdę szczenięta po kundelkach, którym owy pseudohodowca wystawia rodowód na własnym komputerze są już uznane za rasowe.

Luka w Polskim prawie dopuszcza do tego typu oszustw, co mam nadzieje niedługo zostanie naprawione, do tej pory sami musimy chronić się przed oszustami i wybierać mądrze. Pamiętajcie! Tylko pies z ZKwP jest psem rasowym i za takiego uważany na całym świecie. Wszystkie inne organizacje sprzedają kundelki za cenę psów rasowych.

Badania genetyczne

Kolejny aspekt to badania genetyczne. Każda rasa ma predyspozycje do pewnych chorób genetycznych. U parsonów najważniejsze trzy to PLL, LOA i SCA. U różnych ras mogą to być różne choroby. Decydując się na psa sprawdźmy jakie choroby są dla danej rasy charakterystyczne i czy hodowca, od którego zamierzamy kupić malucha wykonuje swoim spom badania w ich kierunku.

Cena szczenięcia

Na cenę malucha składa się wiele czynników np. ilość badań genetycznych rodziców, jakość karmy jaką jedzą szczenięta, i praca jaką wkłada hodowca w socjalizację szczeniąt. Czy warto na tym oszczędzać?

Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami.

Mam nadzieję, że ten wpis poszerzył Wasze spojrzenie na to, jak ważny jest wybór dobrej hodowli. Pomimo, że nasza hodowla zajmuje się tylko Parsonami, to wybór hodowli w przypadku każdej rasy opiera się o te same kryteria, więc nie krępujcie się pokazać go komuś, kto stoi przed wyborem psa innej rasy.

Zobacz również:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *